• Slide1

300.1.3 - Ιδρυματική Αξιολόγηση

reports

Κατευθυντήριες Γραμμές για Προγράμματα Σπουδών Επιπέδου Διδακτορικού

Το Συμβούλιο του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, κατά την 18η Σύνοδό του, στις 15 και 16 Μαΐου 2017, αποφάσισε και ενημερώνει τα Πανεπιστήμια που λειτουργούν στην Δημοκρατία, τα ακόλουθα:

Για την αξιολόγηση προγραμμάτων σπουδών επιπέδου Διδακτορικού, θα πρέπει να επισυνάπτονται στην αίτηση αξιολόγησης (Έντυπο 200.1) και να είναι διαθέσιμες στις Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης κατά την επιτόπου επίσκεψη, οι πληροφορίες για τα πιο κάτω:

• 1) Κριτήρια και τους Όροι Εισδοχής των Φοιτητών
  • Να υπάρχουν καθορισμένα και συγκεκριμενοποιημένα κριτήρια που θα πρέπει να πληρούν οι φοιτητές, για να γίνουν δεκτοί και με ποιες διαδικασίες γίνεται η επιλογή.

• 2) Απαιτήσεις του προγράμματος
  • Να αναλύονται γραπτώς και να είναι δημοσιευμένες οι απαιτήσεις του προγράμματος σπουδών διδακτορικού επιπέδου, δηλαδή τα στάδια ολοκλήρωσης, ο ελάχιστος και μέγιστος χρόνος φοίτησης, οι εξετάσεις, οι διαδικασίες υποστήριξης και αποδοχής της πρότασης του φοιτητή, τα κριτήρια απόκτησης του διδακτορικού τίτλου.

• 3) Κατευθυντήριες γραμμές για τη συγγραφή της διδακτορικής διατριβής
  • Να υπάρχουν καθορισμένες και σαφείς κατευθυντήριες γραμμές για τη συγγραφή της πρότασης και της τελικής διδακτορικής διατριβής, με αναλυτικές προδιαγραφές για τα κεφάλαια που περιλαμβάνει, το σύστημα που ακολουθείται για την παρουσίαση κάθε κεφαλαίου, υποκεφαλαίων και της βιβλιογραφίας, το ελάχιστο όριο λέξεων, το δέσιμο, το εξώφυλλο και τις προλογικές σελίδες, περιλαμβανομένων των σελίδων υποστήριξης της αυθεντικότητας, πρωτοτυπίας και αναγκαιότητας της διατριβής, καθώς και της αναφοράς στην Επιτροπή Τελικής Αξιολόγησης.

• 4) Πληροφορίες ελέγχου της λογοκλοπής
  • Να υπάρχει σύστημα ελέγχου της λογοκλοπής και να δοθούν πληροφορίες για τα στάδια και τον τρόπο ελέγχου, καθώς και τις επιπτώσεις σε περίπτωση λογοκλοπής.

• 5) Πολιτική για σύσταση της Συμβουλευτικής Επιτροπής και της Επιτροπής Τελικής Αξιολόγησης για την Υποστήριξη της Ερευνητικής Πρότασης και της Διατριβής των Διδακτορικών Φοιτητών
  • Να καθορίζεται η σύνθεση, η διαδικασία και τα κριτήρια καταρτισμού της Συμβουλευτικής Επιτροπής στην οποία ο διδακτορικός φοιτητής υποβάλλει γραπτώς την ερευνητική του πρόταση και της Επιτροπής Τελικής Αξιολόγησης ενώπιον της οποίας ο διδακτορικός φοιτητής υποστηρίζει τη διατριβή του.

• 6) Εποπτεία και αξιολόγηση
  • Να καθοριστούν ο αριθμός των μελών της Συμβουλευτικής Επιτροπής και της Επιτροπής Τελικής Αξιολόγησης της διατριβής, τα ελάχιστα προσόντα και εμπειρία που πρέπει να έχουν ο/η εποπτεύων/ουσα- πρόεδρος της Συμβουλευτικής Επιτροπής, τα μέλη της, τυχόν συνεποπτεύοντες/ουσες, καθώς και ο/η Πρόεδρος και τα μέλη της Επιτροπής Τελικής Αξιολόγησης. Επίσης, ποιες είναι οι υποχρεώσεις του/της εποπτεύοντος/ουσας και των άλλων μελών της συμβουλευτικής επιτροπής απέναντι στο φοιτητή, π.χ. τακτές συναντήσεις, αναφορές/ εκθέσεις ανά εξάμηνο του φοιτητή και ανατροφοδότηση, υποστήριξη για συγγραφή άρθρων και συμμετοχή σε συνέδρια.

• 7) Αριθμός διδακτορικών ανά εποπτεύοντα/ουσα
  • Να ρυθμιστεί ο αριθμός των φοιτητών διδακτορικού επιπέδου τους οποίους εποπτεύει ο ίδιος/α καθηγητής/τρια ταυτόχρονα.

• 8) Αποθετήριο διατριβών.
  • Να καθοριστεί η διαδικασία κατάθεσης της διατριβής στη βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου, ούτως ώστε να είναι διαθέσιμη στις Εξωτερικές Επιτροπές Αξιολόγησης και στον επισκέπτη της βιβλιοθήκης
22 Μαίου 2017

Επικοινωνία

Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ)
Λεωφόρος Λεμεσού 5, 2112 Λευκωσία
Tηλ.:+ 357 22504340
Φαξ.:+ 357 22504392
Ηλ. Ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ώρες Εξυπηρέτησης του Κοινού:
Γραμματεία Φορέα (Θέματα Διαδικασίας και Πρακτικής): 07:30 – 15:00
Λειτουργοί Φορέα (Πληροφορίες / Διευκρινίσεις): 13:00 - 14:30