Εξετάσεις σε Εξ Αποστάσεως Προγράμματα Σπουδών

Το Συμβούλιο του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης κατά την 32η Σύνοδό του, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 2 και 3 Ιουλίου 2018, αποφάσισε και ενημερώνει τα ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης τα οποία προσφέρουν εξ αποστάσεως προγράμματα σπουδών, τα ακόλουθα:
  1. Όλα τα μαθήματα ενός εξ αποστάσεως προγράμματος έχουν τελική εξέταση
  2. Οι εξετάσεις διεξάγονται με φυσική παρουσία των φοιτητών/φοιτητριών σε πιστοποιημένα, για τον σκοπό αυτό, εκπαιδευτικά εξεταστικά κέντρα, τα οποία δεν είναι απαραίτητο να βρίσκονται εντός Κύπρου.
  3. Τα εξεταστικά κέντρα πρέπει να βρίσκονται σε κομβικά γεωγραφικά σημεία στα οποία οι εγγεγραμμένοι φοιτητές/φοιτήτριες από διαφορετικές περιοχές κατοίκησης έχουν εύκολη πρόσβαση.
  4. Ο ανώτατος αριθμός φοιτητών σε κάθε τμήμα / ομάδα εξεταζομένων είναι 60 (εξήντα) φοιτητές/φοιτήτριες, με την προϋπόθεση ότι η χωρητικότητα της αίθουσας επιτρέπει τη διάταξη: εξεταζόμενος/η- κενή θέση- εξεταζόμενος/η.
  5. Οι εποπτεύοντες/ουσες κατά τη διάρκεια της εξέτασης είναι ΔΕΠ, ΣΕΠ και ΕΔΠ του ιδρύματος που προσφέρει το πρόγραμμα, με πρόνοια για έναν επόπτη ανά 30 (τριάντα) φοιτητές/φοιτήτριες σε κάθε τμήμα / ομάδα εξεταζομένων.
  6. Σε μικρά τμήματα / ομάδες που δεν υπερβαίνουν τους 30 (τριάντα) φοιτητές/φοιτήτριες ο διδάσκων/ουσα δεν πρέπει να είναι επόπτης.
  7. Για την τελική βαθμολογία καθορίζεται το ποσοστό της βαθμολογίας που αναλογεί στις τελικές εξετάσεις και το πώς κατανέμεται το υπόλοιπο ποσοστό της τελικής βαθμολογίας.
Για όλα τα εξ αποστάσεως προγράμματα σπουδών θα πρέπει να αποστέλλονται στον Φορέα πριν από κάθε εξεταστική περίοδο, τα ακόλουθα στοιχεία:

Ακαδημαϊκό Έτος
Εξεταστική Περίοδος
Πρόγραμμα Σπουδών
Μάθημα
Ποσοστό βαθμολογίας τελικής εξέτασης
Κατανομή υπόλοιπου βαθμολογίας (πχ εργασίες κτλ)
Εξεταστικά κέντρα εκτός Κύπρου (Επωνυμία και Διεύθυνση)
Ονόματα Εποπτών ανά τμήμα / ομάδα εξεταζόμενων
Αριθμός φοιτητών ανά τμήμα / ομάδα εξεταζόμενων

13 Ιουλίου 2018