Ενεργητική Διδασκαλία, Μάθηση και Αξιολόγηση με επίκεντρο τον Φοιτητή / την Φοιτήτρια (Student-centred learning, teaching and assessment)

Ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, εφιστά την προσοχή των ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης στο κριτήριο με αρ. 1.3 των Ευρωπαϊκών Κριτηρίων και Κατευθυντήριων Γραμμών (European Standards and Guidelines – ESG) το οποίο αφορά στην εστιασμένη στους φοιτητές μάθηση, διδασκαλία και αξιολόγηση.

Σύμφωνα με το πιο πάνω αναφερόμενο κριτήριο,

Τα ιδρύματα θα πρέπει να διασφαλίζουν ότι τα προγράμματα λειτουργούν με τρόπο που να ενθαρρύνει τους φοιτητές να αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο στη δημιουργία της μαθησιακής διαδικασίας και ότι η αξιολόγηση των φοιτητών αντικατοπτρίζει αυτή την προσέγγιση.

Στη βάση του πιο πάνω κριτηρίου, κατά τη διενέργεια των εξωτερικών αξιολογήσεων, οι Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης (ΕΕΑ) του Φορέα θα πραγματοποιούν επισκέψεις σε αίθουσες διδασκαλίας ή/και εργαστήρια του υπό αξιολόγηση προγράμματος σπουδών, με σκοπό την παρακολούθηση διδασκαλίας. Στην περίπτωση που πρόκειται για νέο πρόγραμμα σπουδών, το οποίο δεν λειτουργεί, οι ΕΕΑ θα πραγματοποιούν επισκέψεις σε αίθουσες διδασκαλίας ή/και εργαστήρια προγράμματος συναφούς αντικειμένου ή άλλου προγράμματος, του ιδίου επιπέδου με το υπό αξιολόγηση πρόγραμμα, επιλέγοντας ποια αίθουσα θα επισκεφθούν με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα.

Υπενθυμίζεται, επίσης, ότι στη βάση προηγούμενων ανακοινώσεων, τα εξεταστικά δοκίμια πρέπει να είναι διαθέσιμα στις Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης, όπως και δείγματα εξεταστικών δοκιμίων των νέων προγραμμάτων.

Σε περιπτώσεις δυσμενών παρατηρήσεων, οι οποίες δεν καταστρατηγούν τα αναμενόμενα μαθησιακά αποτελέσματα και τις δεξιότητες που πρέπει να αποκτήσει ο φοιτητής/φοιτήτρια, σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Προσόντων (EQF), για ένα μεταβατικό διάστημα έξι μηνών από την ημερομηνία της παρούσας ανακοίνωσης, αυτές θα αναγράφονται στην Έκθεση πιστοποίησης, με καθορισμένο χρονικό περιθώριο για βελτίωση και πλήρη συμμόρφωση προς τα ευρωπαϊκά κριτήρια ποιότητας στη διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση.

Ο Φορέας ενημερώνει, περαιτέρω, ότι εντός της πρώτης τριμηνίας του 2020 θα διοργανώσει σεμινάριο, στο οποίο θα διδάξουν εγνωσμένου κύρους ακαδημαϊκοί,  με θέμα την Ενεργητική Μάθηση, Διδασκαλία και Αξιολόγηση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Τονίζεται ότι τα σεμινάρια αυτά δεν υποκαθιστούν την υποχρέωση των ιδρυμάτων να εκπαιδεύουν το διδακτικό προσωπικό για αποτελεσματική φοιτητο-κεντρική διδασκαλία, σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα και τις κατευθυντήριες γραμμές.

21 Νοεμβρίου 2019