Χρονοδιάγραμμα υποβολής Κλάδων Σπουδών (ΙΣΤΕ) που λειτουργούν για Αξιολόγηση-Πιστοποίηση

Το Συμβούλιο του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, κατά την 8η Σύνοδό του, στις 18 και 19 Ιουλίου 2016, λαμβάνοντας υπόψη τις πρόνοιες του «περί Κρατικής Φοιτητικής Μέριμνας Νόμου του 2015» αποφάσισε και ενημερώνει τις Ιδιωτικές Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΙΣΤΕ) τα ακόλουθα:

Οι Ιδιωτικές Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΙΣΤΕ) οι οποίες λειτουργούν μη αξιολογημένους κλάδους σπουδών οι οποίοι εγγράφηκαν και λειτουργούν στην βάση των «περί Σχολών Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νόμων» του 1996 έως 2013 και έχουν εγγεγραμμένους φοιτητές σε αυτούς, μπορούν, να τους υποβάλουν για αξιολόγηση στον Φορέα στα σχετικά έντυπα (www.dipae.ac.cy - Έντυπο αρ. 200.1) και ταυτόχρονα να καταβάλουν τα νενομισμένα τέλη, το αργότερο μέχρι την Τετάρτη 31η Αυγούστου 2016.

Το χρονοδιάγραμμα τίθεται, λαμβάνοντας υπόψη το πιο πάνω αναφερόμενο νομοθετικό πλαίσιο, όπως επίσης και το Άρθρο (17) των «περί Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών Ανώτερης και Ανώτατης Εκπαίδευσης και Παροχής Σχετικών Πληροφοριών Νόμων» του 1996 μέχρι 2015, στο οποίο αναφέρεται ότι κλάδος σπουδών ο οποίος τυγχάνει αξιολόγησης - πιστοποίησης «θεωρείται ότι έχει εγγραφεί ως εκπαιδευτικά αξιολογημένος – πιστοποιημένος κλάδος σπουδών από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους, κατά το οποίο υποβλήθηκε η αίτηση, για εκπαιδευτική αξιολόγηση – πιστοποίησή του.»

Ως εκ τούτου, οι φοιτητές που είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν σε κλάδους σπουδών που θα υποβληθούν το αργότερο μέχρι την 31η Αυγούστου 2016, και νοουμένου ότι οι κλάδοι σπουδών θα λάβουν πιστοποίηση από τον Φορέα, δύνανται να λάβουν κρατική χορηγία στη βάση του «περί Κρατικής Φοιτητικής Μέριμνας Νόμου του 2015» αναδρομικά από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2015 - 2016.
21 Ιουλίου 2016