Μάριος Μούγης

Ο Μάριος Μούγης είναι απόφοιτος της Ελληνικής Ευρωπαϊκής Σχολής Philips. Μετά την ολοκλήρωση της στρατιωτικής του θητείας παρακολουθεί σπουδές στον κλάδο της Φαρμακευτικής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Κατά τη διάρκεια των σπουδών του ανέπτυξε πλούσια δράση και συνεχίζει να προσφέρει στα φοιτητικά δρώμενα και ευρύτερα στα κοινά, συμβάλλοντας δυναμικά στις φοιτητικές διεκδικήσεις. Μεταξύ 2013 και 2016 διετέλεσε Πρόεδρος της Φοιτητικής Παράταξης Αναγέννηση του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, ενώ από τον Φεβρουάριο 2016 εξελέγη στη θέση του Αντιπροέδρου της Επαρχιακής Επιτροπής Νεολαίας του Δημοκρατικού Κόμματος (ΔΗΚΟ) Λευκωσίας/Κερύνειας. Μεταξύ άλλων διετέλεσε Εκπρόσωπος Φοιτητών στη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου και Εκπρόσωπος Φοιτητών στην Επιτροπή Προπτυχιακών Σπουδών Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Σημαντικό επιστέγασμα και αναγνώριση για τη δράση του στο φοιτητικό κίνημα, είναι η εκλογή του τον Ιανουάριο 2017 μέχρι και τον Ιούλιο 2017 στη θέση του Προέδρου της Παγκύπριας Ομοσπονδίας Φοιτητικών Ενώσεων (ΠΟΦΕΝ).

Στα ερευνητικά του ενδιαφέροντα συμπεριλαμβάνονται η μελέτη των διεθνών οικονομικών και πολιτικών σχέσεων υπό το πρίσμα της διεθνούς πολιτικής οικονομίας, η δυναμική διαμόρφωση της σχέσης ανάμεσα στο κράτος και στη αγορά, ο ρόλος των διαφορετικών οικονομικών και πολιτικών παραγόντων στη διαμόρφωση των σχέσεων ισχύος στο διεθνές σύστημα.

Από την 1η Ιανουαρίου 2017 είναι εκλεγμένο μέλος του Δημοτικού Συμβουλίου Καραβά και Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Νεολαίας του Δήμου.

Από τον Σεπτέμβριο του 2018 είναι μέλος στον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ) ως Εκπρόσωπος της ΠΟΦΕΝ.