Εργαστήριο Ενημέρωσης και Κατάρτισης Φοιτητών για Συμμετοχή στη Διαδικασία Εξωτερικής Αξιολόγησης του Φορέα ΔΙΠΑΕ

O Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ), διοργανώνει εργαστήριο ενημέρωσης και κατάρτισης φοιτητών για τη συμμετοχή τους στις διαδικασίες εξωτερικής αξιολόγησης του Φορέα ΔΙΠΑΕ. Το εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί στις 17 Απριλίου 2019 και ώρα 9:30 – 12:00, στα γραφεία του Φορέα (Λεωφ. Λεμεσού Αρ. 5, 1ος όροφος).

Το εργαστήριο απευθύνεται σε φοιτητές οι οποίοι προτάθηκαν από το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, στη βάση συγκεκριμένων ακαδημαϊκών κριτηρίων που τέθηκαν από τον Φορέα, ως δυνητικά μέλη στις Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης που καταρτίζονται για την εξωτερική αξιολόγηση και πιστοποίηση της ανώτερης εκπαίδευσης.

Το εργαστήριο πραγματοποιείται με στόχο την κοινή αντίληψη των κριτηρίων αξιολόγησης και την ορθή καθοδήγηση των φοιτητών που συμμετέχουν στις Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης.

Το Σεμινάριο θα συμβάλει:
  • στην κοινή κατανόηση και ερμηνεία των κριτηρίων εξωτερικής αξιολόγησης
  • στην καλύτερη κατανόηση του ρόλου του φοιτητή κατά τη διαδικασία αξιολόγησης
  • στην επίγνωση των ζητημάτων που δύνανται να προκύψουν κατά τη διαδικασία της αξιολόγησης.
Ημερήσια Διάταξη:
9:30 Προσέλευση/Εγγραφή
10:00 Καλωσόρισμα Καθ. Ανδρέας Γ. Ορφανίδης – Μέλος του Συμβουλίου του Φορέα
10:20 Η Aνώτερη Eκπαίδευση στην Κύπρο – Νομικό πλαίσιο για τη διασφάλιση της Ποιότητας Ερατώ Ιωάννου – Διοικητικός Λειτουργός Α΄ του Φορέα
10:40 Η διαδικασία εξωτερικής αξιολόγησης και κριτήρια αξιολόγησης Ελένη Δεληγιάννη και Αλεξία Πηλακούρη – Εκπαιδευτικοί Λειτουργοί του Φορέα
11:00 Διάλειμμα
11:20 Κατάθεση Εμπειρίας, Όροι εντολής και Βασικές αρχές δεοντολογίας Ανθή Προκοπά και Γιώργος Αλετράρης – Εκπαιδευτικοί Λειτουργοί του Φορέα
11:40 Κατάθεση Εμπειρίας Γιώργος Λογγίνος – Φοιτητής (Πανεπιστήμιο Κύπρου)
12:00 Ερωτήσεις/Απαντήσεις:
Κριτήρια αξιολόγησης (κατανόηση των κριτηρίων, εφαρμογή, κλίμακα αξιολόγησης) και κλείσιμο
Καθ. Κώστας Χρίστου – Αντιπρόεδρος Συμβουλίου Φορέα