Eξ αποστάσεως συνέχιση των μαθημάτων, Επ’ Αόριστον λόγω του COVID–19

Ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, λαμβάνοντας υπόψη τους υψηλούς κινδύνους από την εξάπλωση του COVID-19 επικροτεί την πολιτική που ήδη έχουν υιοθετήσει πανεπιστήμια στην Ευρωπαϊκή Ένωση για εξ αποστάσεως συνέχιση των μαθημάτων, επ’ αόριστον, μέχρι να αποφευχθεί ο κίνδυνος, ούτως ώστε οι φοιτητές να μην χάσουν ένα χρόνο από τις σπουδές τους.

Επισημαίνεται όμως, ότι θέματα ποιότητας πρέπει να τηρηθούν και ως εκ τούτου θα πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα αρχεία, π.χ. τηλεδιασκέψεων, δραστηριοτήτων φοιτητών, παρουσίες, επικοινωνία με διδάσκοντες στην καθορισμένη ώρα κοκ.

Τα πανεπιστήμια, δημόσια και ιδιωτικά, μπορούν αμέσως να ανταποκριθούν. Τα κολέγια, τα οποία δεν έχουν την πλατφόρμα για εξ αποστάσεως προγράμματα, μπορούν να συνεννοηθούν με τον Φορέα για τη σχετική καθοδήγηση.

Είμαστε στη διάθεσή σας για συνεργασία.

10 Μαρτίου 2020