Ενημέρωση - Αξιολόγηση Εξ Αποστάσεως Προγραμμάτων Σπουδών

Με βάση τις μέχρι σήμερα αξιολογήσεις των εξ αποστάσεως προγραμμάτων και τις επαναλαμβανόμενες παρατηρήσεις των εμπειρογνωμόνων, ο Φορέας ΔΙΠΑΕ επισημαίνει την ανάγκη εφαρμογής των ειδικών εξ αποστάσεως κριτηρίων και απαιτήσεων για τη διασφάλιση της ποιότητάς τους.
  1. Όπως έχουν ήδη ειδοποιηθεί τα ιδρύματα, θα πρέπει να ακολουθείται η φιλοσοφία των εξ αποστάσεως προγραμμάτων και οι αρχές οι οποίες προκύπτουν από αυτή, οι οποίες ενδεικτικά και συνοπτικά επισημαίνονται στην ιστοσελίδα του ΔΙΠΑΕ και διεξοδικά συζητήθηκαν στο εξειδικευμένο Σεμινάριο «Ενίσχυση των Ιδρυμάτων για τη Διασφάλιση της Ποιότητας "Ημερίδα για την Ποιότητα των Εξ Αποστάσεως Προγραμμάτων Σπουδών" στις 20 Σεπτεμβρίου 2020.
  2. Όπως προκύπτει από τη σε μεγάλο βαθμό αυτόνομη δραστηριοποίηση των φοιτητών στα εξ αποστάσεως προγράμματα, τα κριτήρια εισδοχής είναι πιο απαιτητικά και οι δεξιότητες των υποψήφιων φοιτητών ελέγχονται με συνεντεύξεις και καλλιεργούνται περαιτέρω με ειδικά για τον σκοπό αυτό μαθήματα που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα ή/και ενότητες οι οποίες διαχέουν όλα τα μαθήματα.
  3. Οι δραστηριότητες των μαθημάτων είναι διαδραστικές και τα προσδοκώμενα αποτελέσματα στο επίπεδο 6 και 7 του Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων (EQF), τα οποία καλλιεργούν τις ερευνητικές και ανώτερες γνωστικές δεξιότητες των φοιτητών και την πρωτότυπη εξειδικευμένη και διεπιστημονική σκέψη.
  4. Τα προγράμματα όλων των μαθημάτων για τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως προγράμματα πρέπει να είναι πλήρως ανεπτυγμένα.
  5. Οι Οδηγοί μελέτης για κάθε μάθημα περιέχουν 12 -13 εβδομαδιαίες διαδραστικές δραστηριότητες οι οποίες αξιοποιούν το εικονικό περιβάλλον και περιλαμβάνουν προσομοιώσεις (Simulation), σενάρια και προβλήματα προς επίλυση, μεταφορά τηςγνώσης σε νέο περιβάλλον, ερευνητικές δεξιότητες, για όλα τα μαθήματα του συγκεκριμένου προγράμματος και ιδιαίτερα και κατ΄ εξοχήν για τα μεταπτυχιακά προγράμματα.
  6. Η συμμετοχή των φοιτητών και η ανάρτηση των απαντήσεων/λύσεων των φοιτητών στις εβδομαδιαίες δραστηριότητες ελέγχεται από τον διδάσκοντα και αξιολογείται.
  7. Τα δοκίμια των τελικών εξετάσεων ανταποκρίνονται στο επίπεδο του προγράμματος και αξιολογούν την επίτευξη των προκαθορισμένων προσδοκώμενων μαθησιακών αποτελεσμάτων.

29 Απριλίου 2020