Σεμινάριο με θέμα: Ενεργητική Διδασκαλία, Μάθηση και Αξιολόγηση με επίκεντρο τον Φοιτητή / την Φοιτήτρια (Student-centered learning, teaching and assessment) 6 – 7 Σεπτεμβρίου 2022 (Αρ. 1)

Ο Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της αποστολής του για την υποστήριξη των διαδικασιών που προνοούνται από τη σχετική νομοθεσία για τη συνεχή βελτίωση και αναβάθμιση των ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης και των προγραμμάτων σπουδών τους, έχει προγραμματίσει τη διοργάνωση του πιο πάνω αναφερόμενου σεμιναρίου  στις 6 – 7 Σεπτεμβρίου 2022 στη Λευκωσία. Το σεμινάριο είχε εξαγγελθεί παλαιότερα και αναβλήθηκε λόγω της πανδημίας.

Στο σεμινάριο θα συμμετάσχουν ως κύριες ομιλήτριες και συντονίστριες εργαστηρίων οι καθηγήτριες – ειδικοί στη φοιτητό-κεντρική διδασκαλία και μάθηση Sabine Hoidn και  Manja Klemenčič, καθώς και συνεργάτες τους,  οι οποίοι θα συνδεθούν με το σεμινάριο διαδικτυακά.

Προσκαλείστε να συμμετέχετε δηλώνοντας 2 μέλη από κάθε ίδρυμα, με ιδιαίτερα επιθυμητή τη συμμετοχή του/της Προέδρου ή ενεργού  Μέλους της Επιτροπής Εσωτερικής Ποιότητας του ιδρύματός σας συν ένας άλλος/μία άλλη εκπρόσωπος του ακαδημαϊκού προσωπικού/ συμβουλίου/ Σχολής/ Κέντρου διδασκαλίας και μάθησης,  οι οποίοι/ες μπορούν εποικοδομητικά να οργανώσουν ενδοϊδρυματικές ενημερωτικές ημερίδες-σεμινάρια. Είναι σημαντικό οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες να γίνουν πολλαπλασιαστές των προσεγγίσεων και πρακτικών του Σεμιναρίου.

Περισσότερες λεπτομέρειες, το πρόγραμμα του σεμιναρίου, όπως επίσης και ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής θα σας αποσταλούν εντός των επόμενων ημερών.

26 Απριλίου 2022