• Εκδηλώσεις

Μεταπτυχιακή Διατριβή στο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών Επιπέδου Μάστερ

Στο πλαίσιο της πολιτικής του Φορέα ΔΙΠΑΕ για εμπλοκή των κοινωνικών του εταίρων σε θέματα που εμπίπτουν στη σφαίρα των αρμοδιοτήτων του, η Πρόεδρος και τα μέλη του Συμβουλίου του Φορέα προσκάλεσαν τα πανεπιστήμια σε συνάντηση για τη διασφάλιση της ποιότητας των προγραμμάτων επιπέδου Μάστερ, στις 19 Οκτωβρίου 2021 (ώρα: 10π.μ) στα γραφεία του Φορέα ΔΙΠΑΕ.

Κύριος άξονας της συζήτησης ήταν το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Προσόντων (EQF) στη βάση του οποίου τα προγράμματα Μάστερ κατατάσσονται στο επίπεδο 7 και θα πρέπει να πληρούν τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές, για την πιστοποίησή τους, όπως, για παράδειγμα, ερευνητικές δεξιότητες και ερευνητικό έργο των διδασκόντων, εξειδικευμένη ακαδημαϊκή γνώση, ανάπτυξη των δεξιοτήτων και της ικανότητας των φοιτητών/φοιτητριών για έρευνα και επίλυση προβλημάτων, θεματικών και διαθεματικών.

Κατά τη διάρκεια της σύσκεψης, διατυπώθηκαν απόψεις και εισηγήσεις από τους παρευρισκόμενους απόψεις για το πώς μπορεί να διασφαλιστεί ότι οι απόφοιτοι των προγραμμάτων σπουδών επιπέδου Μάστερ μπορούν να αποκτήσουν δεξιότητες και να έχουν την ικανότητα για έρευνα, καινοτομία  και επίλυση σύνθετων προβλημάτων , όπως προνοεί το Ευρωπαϊκό πλαίσιο προσόντων.

Τα πρακτικά της διαβούλευσης θα αποσταλούν σε όλα τα ιδρύματα για περαιτέρω επεξεργασία.

21 Οκτωβρίου 2021