Πρόσκληση για Εκδήλωση Ενδιαφέροντος από Πολιτικούς Μηχανικούς

Ο Φορέας Διασφάλισης Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ) βρίσκεται στη διαδικασία καταρτισμού Μητρώου Εμπειρογνωμόνων σε θέματα κτιριακών και τεχνολογικών υποδομών. Οι εμπειρογνώμονες που θα επιλεγούν δύνανται, στη βάση των αναγκών που θα προκύψουν, να κληθούν από το Συμβούλιο του Φορέα, να συμμετάσχουν σε Επιτροπές Εξωτερικής Αξιολόγησης  (ΕΕΑ) για την ιδρυματική αξιολόγηση των ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης που λειτουργούν στη Δημοκρατία. Η εξωτερική αξιολόγηση των ιδρυμάτων προγραμματίζεται να αρχίσει τον Σεπτέμβριο του 2019.

ΝΟΜΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ:

Σύμφωνα με το Άρθρο 17(3) (γ) των «περί της Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης και της Ίδρυσης και Λειτουργίας Φορέα για Συναφή Θέματα» Νόμων του 2015 έως 2019,

[…] ο Φορέας διορίζει για κάθε ίδρυμα από τα προβλεπόμενα στο παρόν εδάφιο, Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης, η οποία αποτελείται από τρεις (3) τουλάχιστον ακαδημαϊκούς, ο ένας εκ των οποίων προέρχεται από πανεπιστήμιο του εξωτερικού, οι οποίοι πρέπει να κατέχουν τη βαθμίδα του Καθηγητή ή να είναι Ομότιμοι Καθηγητές με εκτενή εμπειρία σε θέματα διοίκησης ακαδημαϊκών ιδρυμάτων, έναν εμπειρογνώμονα σε θέματα φοιτητικής μέριμνας, έναν εμπειρογνώμονα σε θέματα κτιριακών και τεχνολογικών υποδομών και ένα φοιτητή πανεπιστημίου:

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ:

Οι εμπειρογνώμονες σε θέματα κτιριακών και τεχνολογικών υποδομών θα κληθούν να μελετήσουν την αίτηση του ιδρύματος για ιδρυματική αξιολόγηση (έντυπο Αρ. 200.2) στο σύνολό της και ειδικότερα το Προσάρτημα – Έκδοση Πιστοποιητικού Επιθεώρησης για Δημόσια και Δημόσιας Χρήσης Κτήρια της αίτησης (έντυπο με Αρ. 200.2.2).

Πιο αναλυτικά εμπειρογνώμονες θα κληθούν:

• Να διενεργήσουν επιτόπου επίσκεψη στο ίδρυμα με τα υπόλοιπα μέλη της Επιτροπής Εξωτερικής Αξιολόγησης.
  • Να συμβάλουν στην σύνταξη της Έκθεσης Εξωτερικής Αξιολόγησης, ειδικότερα σε σχέση με τα κριτήρια και δείκτες που αφορούν στις κτιριακές και τεχνολογικές υποδομές.
  • Να ελέγξουν:
    1. Άδειες οικοδομής
    2. Άδειες Λειτουργίας
    3. Χωροταξικά Σχέδια
    4. Έντυπα Οπτικού Ελέγχου (Ε.Ο.Ε) και έντυπα οπτικού ελέγχου σεισμικής επάρκειας κτιρίων (Ε.Ο.Ε.Σ.Ε.Κ.)[1]
    5. Πιστοποιητικό πυρασφάλειας από την Πυροσβεστική υπηρεσία
    6. Πιστοποιητικό Ελέγχου Ηλεκτρομηχανολογικής Εγκατάστασης από την Ηλεκτρομηχανολογική Υπηρεσία ή τις βεβαιώσεις ηλεκτρομηχανολόγων μηχανικών που βεβαιώνουν την επάρκεια των ηλεκτρομηχανικών εγκαταστάσεων.

ΑΜΟΙΒΗ
:

Οι εμπειρογνώμονες σε θέματα κτιριακών και τεχνολογικών υποδομών για τις ιδρυματικές αξιολογήσεις αμείβονται σύμφωνα με τους «περί της Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης και της Ίδρυσης και Λειτουργίας Φορέα για Συναφή Θέματα» Νόμους του 2015 και 2016 και στη βάση Απόφασης του Υπουργικού Συμβουλίου ημερομηνίας 20 Ιουνίου 2017 (Αρ. Απόφ. 82.875). Το ύψος της αμοιβής ανέρχεται στα τριακόσια είκοσι ευρώ (€ 320) ανά ημέρα εργασίας συν η αμοιβή μίας ημέρας για την μελέτη της αίτησης. Κατά κανόνα η αμοιβή δεν υπερβαίνει τα εννιακόσια εξήντα ευρώ (€ 960) ανά ιδρυματική αξιολόγηση τα οποία υπολογίζονται ως ακολούθως:

• Τριακόσια Είκοσι Ευρώ (€ 320): Μελέτη της αίτησης
  • Τριακόσια Είκοσι Ευρώ (€ 320): Διενέργεια επιτόπου επίσκεψης
  • Τριακόσια Είκοσι Ευρώ (€ 320): Σύνταξη της Έκθεσης Εξωτερικής Αξιολόγησης
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:
  • Πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού
  • Συναφές Μεταπτυχιακό Τίτλο σπουδών επιπέδου Μάστερ στο ίδιο ή/και συναφή αντικείμενα θα θεωρηθεί πρόσθετο προσόν.
  • Μέλος ΕΤΕΚ στον κλάδο της Πολιτικής Μηχανικής
  • Τουλάχιστον πενταετής πείρα σε οικοδομικά έργα
  • Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας με έμφαση στη σχετική ορολογία
  • Δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας οι οποίες τεκμαίρονται από την επιτυχή διεκπεραίωση συνεργατικών έργων, τα οποία θα πρέπει να αναφερθούν, όπως και ο αριθμός των μελών της ομάδας.

Οι αιτήσεις υποψηφίων οι οποίες  δεν πληρούν τα απαιτούμενα προσόντα θα απορρίπτονται χωρίς εξέταση.

Στο Μητρώο θα τοποθετηθούν οι υποψήφιοι με σειρά προτεραιότητας, η οποία θα συνυπολογιστεί με βάση την πείρα, τους τίτλους σπουδών και τη γενική βαθμολογία απόκτησής τους καθώς και τη συνεργατική διεκπεραίωση έργων.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να υποβάλουν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. μέχρι την 17η Ιουνίου, 2019 τα ακόλουθα στοιχεία:

1. Εκδήλωση Ενδιαφέροντος Εμπειρογνωμόνων κατάλληλα συμπληρωμένη (Έντυπο Συμμετοχής:  download iconicon acrobat,   download iconicon word)
  2. Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα στο οποίο να τεκμαίρεται και η πείρα
  3. Ευκρινή φωτοαντίγραφα τίτλων σπουδών
  4. Κάρτα Μέλους ΕΤΕΚ
  5. Τεκμήριο καλής γνώσης της Αγγλικής γλώσσας με έμφαση στη σχετική ορολογία
  6. Τεκμήριο πολύ καλής γνώσης της Ελληνικής γλώσσας
  7. Πιστοποιητικό Παρακολούθησης «Σεμιναρίου ενημέρωσης και κατάρτισης εμπειρογνωμόνων σε θέματα κτιριακών και τεχνολογικών υποδομών για συμμετοχή στη διαδικασία εξωτερικής αξιολόγησης του Φορέα ΔΙΠΑΕ». Το σεμινάριο συνδιοργανώνεται από το ΕΤΕΚ και τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (Κατοχή του Πιστοποιητικού θα θεωρηθεί πλεονέκτημα)

Όσοι εμπειρογνώμονες κατατάσσονται στο Μητρώο θα καλούνται, με σειρά προτεραιότητας, για συμμετοχή σε ΕΕΑ ιδρυματικής αξιολόγησης, οπότε θα πρέπει να συμπληρώνουν και να υπογράφουν το έντυπο "Δήλωσης μη σύγκρουσης συμφερόντων" (Έντυπο 600.3:  download iconicon acrobat,   download iconicon word).

20 May 2019