Μονοετές Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα (Foundation Course) Εκμάθησης της Αγγλικής Γλώσσας (Αρ. 2)

Σε συνέχεια της εγκυκλίου του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, ημερομηνίας 5/9/2023, η οποία αφορά στην προσφορά προπαρασκευαστικού προγράμματος εκμάθησης της αγγλικής γλώσσας και της σχετικής με το θέμα ανακοίνωσης του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, ημερομηνίας 12/9/2023, ο Φορέας ΔΙΠΑΕ ενημερώνει τα Ιδρύματα Ανώτερης Εκπαίδευσης της Κύπρου τα ακόλουθα:

1. Το προπαρασκευαστικό πρόγραμμα εκμάθησης της αγγλικής γλώσσας θα είναι διάρκειας ενός (1) ακαδημαϊκού έτους.
  1. Οι στόχοι του προγράμματος περιγράφονται λεπτομερώς στην εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας ημερομηνίας 5/9/2023 (ypp15921).
  1. Το ύψος των τελών που θα καταβάλλεται για σκοπούς αξιολόγησης των προγραμμάτων εκμάθησης της αγγλικής γλώσσας είναι αυτό που καταβάλλεται στον Φορέα ΔΙΠΑΕ για την αξιολόγηση όλων των μονοετών προγραμμάτων(Πιστοποιητικό), στη βάση των «περί της Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης και της Ίδρυσης Φορέα για Συναφή Θέματα Νόμων» του 2015 έως 2021 [Ν. 136 (Ι)/2015 - Ν. 132(Ι)/2021].
  1. Οι Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης έχουν τη δυνατότητα της μεταξύ τους συνεργασίας, με στόχο τον σχεδιασμό ενός κοινού προπαρασκευαστικού προγράμματος εκμάθησης της αγγλικής γλώσσας (ESG Program design), το οποίο θα υποβληθεί για αξιολόγηση στον Φορέα ΔΙΠΑΕ, με το τέλος που προβλέπει ο Νόμος για μονοετή προγράμματα (Αρ. Εντ. 100.1.1).
  1. Οι αιτήσεις για αξιολόγηση των προπαρασκευαστικών προγραμμάτων εκμάθησης της αγγλικής γλώσσας υποβάλλονται με τη συμπλήρωση του εντύπου του Φορέα ΔΙΠΑΕ (Αρ. Εντ. 200.1) που αφορά στην αξιολόγηση/πιστοποίηση προγραμμάτων σπουδών μονοετούς διάρκειας. Όλα τα στοιχεία της αίτησης αξιολόγησης πρέπει να είναι δεόντως συμπληρωμένα. Σημειώνεται κατά τη διαδικασία υποβολής θα πρέπει να ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία όπως αυτή της υποβολής προγραμμάτων.
  1. Η αξιολόγηση γίνεται στη βάση των ESG και επομένως, σε περίπτωση κοινού προγράμματος (Program design), όλα τα υπόλοιπα σημεία της αίτησης και αξιολόγησης θα αφορούν κάθε ίδρυμα ξεχωριστά.
  1. Τα προγράμματα θα προσφέρονται με φυσική παρουσία των φοιτητών/ριών.
  1. Για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 η αξιολόγηση των προγραμμάτων θα γίνει διαδικτυακά.
  1. Η αξιολόγηση των φοιτητών/ριών του προγράμματος θα είναι εξωτερική και επιτυχία θα θεωρείται η επιτυχής εξέταση σε διεθνείς εξετάσεις, όπως καθορίζεται στο Παράρτημα 2 της απόφασης του Υπουργικού Συμβουλίου.
  1. Ο Φορέας, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, θα παρακολουθεί και θα γνωστοποιεί την εγκυρότητα και τα αποτελέσματα των εξωτερικών εξετάσεων, τα οποία θα επιτρέπουν την εγγραφή των φοιτητών/ριών στα πιστοποιημένα προγράμματα των ιδρυμάτων Ανώτερης Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τον επιτρεπόμενο αριθμό, με βάση την τελευταία απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου.

28 Σεπτεμβρίου 2023