Διδασκαλία Μαθημάτων από Ακαδημαϊκό Προσωπικό με Εξειδίκευση στο Αντίστοιχο Επιστημονικό Πεδίο και Συνέργειες μεταξύ Τμημάτων, Σχολών και Τομέων

Ο Φορέας ΔΙΠΑΕ, με απόφαση  της Συνόδου με αρ. 103 (12 Φεβρουαρίου 2024) εφιστά την προσοχή των ιδρυμάτων ανώτερης εκπαίδευσης στα ακόλουθα:

Σημαντική παράμετρος διασφάλισης της ποιότητας στην ανώτερη εκπαίδευση είναι η διδασκαλία των μαθημάτων από εξειδικευμένο προσωπικό/ειδικούς στο αντικείμενο και η συνέργεια μεταξύ Τμημάτων, Σχολών και τομέων για την προσφορά μαθημάτων από τους ακαδημαϊκούς του επιστημονικού αντικειμένου που εκάστοτε απαιτείται για τη διδασκαλία ενός μαθήματος, π.χ. Ελληνικών, Φυσικής, Μαθηματικών, Ψυχολογίας, Χημείας κοκ.

Ως εκ τούτου, τα ιδρύματα και οι Σχολές καλούνται να μεριμνήσουν για την εφαρμογή του πιο πάνω, καθώς  και για τη θέσπιση μηχανισμών υποστήριξης της συνεργασίας του ακαδημαϊκού προσωπικού που προσφέρει  μαθήματα σε άλλα Τμήματα/Σχολές/ τομείς, με τους υπεύθυνους  του εκάστοτε προγράμματος στο οποίο συμμετέχουν, ούτως ώστε  η διδασκαλία να ανταποκρίνεται στις συγκεκριμένες ανάγκες του προγράμματος.

14 Φεβρουαρίου 2024