Μαρίνα Ζερβού

Η Μαρίνα Ζερβού εργάζεται ως Εκπαιδευτική Λειτουργός στο ΔΙ.Π.Α.Ε και μέρος των καθηκόντων της είναι ο συντονισμός Εξωτερικών Αξιολογήσεων οι οποίες διεξάγονται από τον Φορέα.

Προηγουμένως εργαζόταν ως καθηγήτρια Τέχνης στη Μέση Εκπαίδευση και ήταν υπεύθυνη για τη δημιουργία και τον σχεδιασμό Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Μουσειακής Αγωγής. Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της συνεργάστηκε με το Αρχαιολογικό Μουσείο στη Λευκωσία, τη Λεβέντιο Πινακοθήκη και το NiMAC διοργανώνοντας για μαθητές και καθηγητές διαλέξεις, ξεναγήσεις και εργαστήρια μέσα στους χώρους των μουσείων.

Ως καθηγήτρια, η Μαρίνα συμμετείχε σε αρκετά προγράμματα Erasmus-Plus. Επιπλέον εκπροσώπησε την Κύπρο το 2014 στο Τάλλιν της Εσθονίας, στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Junior Achievement Award, μετά από τη νίκη της ομάδας μαθητών και καθηγητών του σχολείου της στην Κύπρο.

Η Μαρίνα σπούδασε στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών Αθηνών με υποτροφία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών Ελλάδος και συνέχισε τις σπουδές της σε μεταπτυχιακό επίπεδο στο Ηνωμένο Βασίλειο, στο University of the Arts London, Camberwell College of Arts, αποκτώντας Master’s Degree in Drawing. Ως καλλιτέχνης έχει εκθέσει ευρέως στην Κύπρο, την Ελλάδα, το Ηνωμένο Βασίλειο, την Φινλανδία και το Μεξικό.