• Slide1

reports
  • διπαε
  • ΔΙΠΑΕ

Δημοσίευση των Στοιχείων του Ακαδημαϊκού Προσωπικού στις Ιστοσελίδες των Ιδρυμάτων Ανώτερης Εκπαίδευσης

Το Συμβούλιο του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, κατά την 21η Σύνοδό του στις 24 και 25 Ιουλίου 2017, αποφάσισε όπως ενημερώσει τα ιδρύματα για την υποχρέωσή τους να δημοσιεύουν, με ανάρτηση στην ιστοσελίδα τους, το προσωπικό που στελεχώνει κάθε πρόγραμμα σπουδών, τόσο το μόνιμο όσο και το μερικής απασχόλησης. Στις σχετικές αναρτήσεις θα πρέπει να περιλαμβάνονται, υποχρεωτικά, η ιδιότητα, το καθεστώς εργοδότησης και το βιογραφικό εκάστου μέλους του ακαδημαϊκού προσωπικού.

Λαμβάνοντας υπόψη τα πιο πάνω, παρακαλείσθε όπως αποστείλετε τους συνδέσμους για τις ιστοσελίδες όπου θα γίνουν οι σχετικές αναρτήσεις, μέχρι το τέλος Οκτωβρίου 2017, στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. Οι αξιολογήσεις νέων προγραμμάτων των ιδρυμάτων θα αρχίσουν αφού συγκεντρωθούν και αναρτηθούν τα πιο πάνω στοιχεία. Τα Πανεπιστήμια θα πρέπει να αποστείλουν και αναρτήσουν τα στοιχεία κατά Σχολή.

Η πιο πάνω απόφαση του Συμβουλίου λήφθηκε στη βάση των αρμοδιοτήτων που του παρέχονται από τους «περί της Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης και της Ίδρυσης Φορέα για Συναφή Θέματα Νόμους» του 2015 και 2016. Ο αριθμός, το καθεστώς εργοδότησης και το βιογραφικό των διδασκόντων είναι άμεσα συνδεδεμένα με την ποιότητα των προγραμμάτων και της διδασκαλίας .

Επικοινωνία

Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ)
Λεωφόρος Λεμεσού 5, 2112 Λευκωσία
Tηλ.:+ 357 22504340
Φαξ.:+ 357 22504392
Ηλ. Ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ώρες Εξυπηρέτησης του Κοινού:
Γραμματεία Φορέα (Θέματα Διαδικασίας και Πρακτικής): 07:30 – 15:00
Λειτουργοί Φορέα (Πληροφορίες / Διευκρινίσεις): 13:00 - 14:30