Τελικές Εξετάσεις στις Δημόσιες και Ιδιωτικές Σχολές Ανώτερης Εκπαίδευσης

Κατά τη διάρκεια της 52ης Συνόδου του, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 27 Απριλίου 2020, το Συμβούλιο του Φορέα ΔΙΠΑΕ, λαμβάνοντας υπόψη την ανατροφοδότηση που έχει λάβει από τις Σχολές Ανώτερης Εκπαίδευσης, διαπιστώνει και ενημερώνει τις Σχολές Ανώτερης Εκπαίδευσης τα ακόλουθα:

A: Διαπιστώσεις

• Το πεδίο των 45 ιδιωτικών και δημόσιων Σχολών – κολεγίων δεν είναι ομοιόμορφο ως προς τον τρόπο λειτουργίας, τη διάρκεια και απαιτήσεις των προγραμμάτων και το προφίλ των φοιτητών κα διδασκόντων.
  • Κοινές πολιτικές τελικών εξετάσεων δεν μπορεί να ισχύσουν, όπως φαίνεται από τις προτάσεις των ίδιων των Σχολών, σύμφωνα με τις οποίες περισσότερες από τις μισές προτείνουν επέκταση εξαμήνου – ακαδημαϊκού έτους και εξέταση με φυσική παρουσία, ενώ οι υπόλοιπες έχουν υποβάλει ποικιλία προτάσεων.
  • Η βεβιασμένη και χωρίς έλεγχο των απαραίτητων τεχνικών και ακαδημαϊκών συνθηκών και προϋποθέσεων απόφαση για εξ αποστάσεως τελική εξέταση δεν διασφαλίζει την ποιότητά τους ούτε την έξωθεν μαρτυρία για αδιάβλητες εξετάσεις, οι οποίες θα ανταποκρίνονται στο επίπεδο των συγκεκριμένων προγραμμάτων.
  • Ο τεχνολογικός εξοπλισμός των φοιτητών/τριών σε πολλές περιπτώσεις είναι ελλιπής και δεν είναι δυνατό να αναμένουμε να γίνουν ποιοτικές και αξιόπιστες εξετάσεις από τα τηλέφωνα και τα tablets και χωρίς να υπάρχει εχέγγυο ασφαλούς διαδικτύου ή και σύνδεσης των φοιτητών/τριών με αυτό.
  • Αρκετά από τα κολέγια έχουν εγγεγραμμένους φοιτητές/ριες κατά κανόνα από τρίτες χώρες, οι οποίοι/ες έχουν επιστρέψει στις χώρες τους.

Β: Πρόταση

• H ασφαλέστερη και ποιοτικά ορθή επιλογή είναι η εξέταση με φυσική παρουσία, με επέκταση του εξαμήνου και εξετάσεις είτε τον Ιούλιο είτε με την έναρξη του επόμενου εξαμήνου, οπότε είναι υποχρεωτικό να επανέλθουν οι φοιτητές/ριες.
  • Στις περιπτώσεις που η απόφαση συγκεκριμένων Σχολών υιοθετεί τις εξετάσεις εξ αποστάσεως, ο Φορέας θα πρέπει να λάβει γνώση μέχρι τις 12 Μαϊου για τα πιο κάτω:
    1. Τη μέθοδο με την οποία θα υλοποιηθούν οι τελικές εξετάσεις για κάθε μάθημα ή για κάθε ομάδα μαθημάτων συναφούς αντικειμένου.
    2. Τους τρόπους με τους οποίους το ίδρυμα θα μεριμνήσει για την τήρηση του αδιάβλητου των εξετάσεων και την εφαρμογή ασφαλιστικών δικλίδων οι οποίες αφορούν, αλλά δεν περιορίζονται, στην ταυτοποίηση των φοιτητών, στον καθορισμένο χρόνο διάρκειας των εξετάσεων, στον έλεγχο της παρουσίας των παρευρισκομένων και στην οπτικογράφηση- παρακολούθηση της προφορικής και γραπτής εξ αποστάσεως εξέτασης καθορισμένης διάρκειας.

Επιπρόσθετα

1. Tα εξεταστικά δοκίμια για κάθε μάθημα θα πρέπει να είναι στη διάθεση του Φορέα ΔΙΠΑΕ ή/και της ΔΑΕ σε περίπτωση που θα ζητηθούν, στα πλαίσια της Νομοθεσίας περί επιθεωρήσεων.
  2. Μετά το πέρας των εξετάσεων οι Σχολές θα υποβάλουν λεπτομερή Έκθεση με πλήρη ποιοτικά και ποσοτικά στοιχεία για την εξέταση, τις διαδικασίες και τα αποτελέσματα .
Επισημαίνεται εκ νέου ότι οι μαγνητοσκοπημένες εξετάσεις, στις οποίες περιέχονται προσωπικά δεδομένα, αποθηκεύονται σε ασφαλισμένες ηλεκτρονικές βάσεις με δικαίωμα πρόσβασης μόνο σε εξουσιοδοτημένα πρόσωπα και στον Φορέα ΔΙΠΑΕ για σκοπούς, αποκλειστικά, ελέγχου και διασφάλισης της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης που απορρέει από τον Νόμο που διέπει την ίδρυση, τη λειτουργία και τις αρμοδιότητες του Φορέα [136(Ι)/2015 έως 35(Ι)2019]. Η φύλαξη των δεδομένων αυτών δεν μπορεί να υπερβαίνει τα δύο έτη.

29 Απριλίου 2020