Προκαθορισμός και Δημοσίευση Κανονισμών και Κριτηρίων για την Εισαγωγή Φοιτητών/Φοιτητριών

Το Συμβούλιο του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ανώτερης Εκπαίδευσης, κατά την 78η Σύνοδό του η οποία πραγματοποιήθηκε στις 18 Ιανουαρίου 2022, λαμβάνοντας υπόψη τις παρατηρήσεις των Επιτροπών Εξωτερικής Αξιολόγησης επισημαίνει τα ακόλουθα για πλήρη συμμόρφωση.

Σύμφωνα με τα Ευρωπαϊκά Πρότυπα και Κατευθυντήριες Γραμμές (Πρότυπο 1.4) τα ιδρύματα πρέπει να εφαρμόζουν με συνέπεια προκαθορισμένους και δημοσιευμένους κανονισμούς που καλύπτουν όλες τις φάσεις του «κύκλου ζωής» των φοιτητών/φοιτητριών. Είναι ζωτικής σημασίας να υπάρχουν κατάλληλες διαδικασίες εισδοχής και κριτήρια τα οποία είναι δημοσιευμένα και εφαρμόζονται με συνέπεια και με διαφάνεια.

24 Ιανουαρίου 2022