• Slide1

300.1.3 - Ιδρυματική Αξιολόγηση

reports

Υποβολή Στοιχείων για τα Εξ Αποστάσεως Προγράμματα Σπουδών

Υπενθυμίζεται ότι το Συμβούλιο του Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης, κατά την 21η Σύνοδό του στις 24 και 25 Ιουλίου 2017 αποφάσισε και ενημέρωσε τα ιδρύματα ανώτερης εκπαίδευσης, μέσω σχετικής ανακοίνωσής του, ημερομηνίας 27 Ιουλίου 2017, ότι για όλα τα προγράμματα σπουδών που προσφέρονται μέσω της διαδικασίας της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, τα ιδρύματα συμπληρώνουν και υποβάλλουν στον Φορέα το έντυπο με αρ. 500.3 με τίτλο «Υποβολή Στοιχείων για τα Εξ Αποστάσεως Προγράμματα Σπουδών» (http://www.dipae.ac.cy/index.php/el/enimerosi/anakoinoseis/126-apofaseis-21-synodos).

Αναμένεται ότι, τα ιδρύματα που δεν το έχουν πράξει μέχρι την ημερομηνία της παρούσας ανακοίνωσης, θα αποστείλουν το σχετικό υλικό όχι αργότερα από τις 30 Σεπτεμβρίου 2017, στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. Οι αξιολογήσεις νέων εξ αποστάσεως προγραμμάτων των ιδρυμάτων θα αρχίσουν αφού συγκεντρωθούν τα πιο πάνω στοιχεία. Τα Πανεπιστήμια θα πρέπει να αποστείλουν τα στοιχεία κατά Σχολή.

Η πάνω απόφαση λήφθηκε στο πλαίσιο της εφαρμογής των κριτηρίων και δεικτών ποιότητας, τα οποία καθορίζονται από τον Φορέα στη βάση του Άρθρου (6) του πιο πάνω αναφερόμενου Νόμου και στο πλαίσιο της ανακοίνωσης του Φορέα με τίτλο «Κριτήρια και Δείκτες Ποιότητας για Εξ Αποστάσεως Προγράμματα Σπουδών (Αρ. 2)» ημερομηνίας 12 Ιανουαρίου 2017.

Επικοινωνία

Φορέας Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ)
Λεωφόρος Λεμεσού 5, 2112 Λευκωσία
Tηλ.:+ 357 22504340
Φαξ.:+ 357 22504392
Ηλ. Ταχυδρομείο: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ώρες Εξυπηρέτησης του Κοινού:
Γραμματεία Φορέα (Θέματα Διαδικασίας και Πρακτικής): 07:30 – 15:00
Λειτουργοί Φορέα (Πληροφορίες / Διευκρινίσεις): 13:00 - 14:30