Η διαδικασία - Οδηγίες Τ.Α.

Η διαδικασία υποβολής και εξέτασης της αίτησης για Τμηματική Αξιολόγηση του Ιδρύματος
Τηρουμένων των προνοιών του Άρθρου (17) των «περί της Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης και της Ίδρυσης και Λειτουργίας Φορέα για Συναφή Θέματα Νόμων» του 2015 και 2016, η διαδικασία υποβολής αίτησης καθορίζεται ως εξής:

Αίτηση
  1. Το Τμήμα του Ιδρύματος Ανώτερης Εκπαίδευσης ετοιμάζει και υποβάλλει την αίτηση, στα Ελληνικά και στα Αγγλικά.
  2. Η αίτηση (στην Αγγλική και Ελληνική Γλώσσα) και η συνοδευτική επιστολή, πρέπει να υποβάλλονται τόσο σε έντυπη όσο και σε ηλεκτρονική μορφή, και θα πρέπει να φέρουν την υπογραφή του Προέδρου του Τμήματος και του Ανώτατου κατά τον Νόμο Υπεύθυνου Αξιωματούχου του Ιδρύματος.
  3. Το Τμήμα είναι υπεύθυνο για να ελέγχει την πληρότητα και την ορθότητα των στοιχείων που υποβάλλονται στην αίτηση.
  4. Η αίτηση πρέπει να περιλαμβάνει τα στοιχεία που ζητούνται στο παρόν έντυπο, καθώς και κάθε πρόσθετη πληροφορία που είναι σχετική με τα Κριτήρια που καθορίζονται από τον Φορέα σε σχέση με την Τμηματική Αξιολόγηση.

Στοιχεία Αίτησης

1. Στοιχεία Τμήματος
  2. Στοιχεία Φοιτητών/Αποφοίτων και Υπηρεσίες Στήριξης Φοιτητών
  3. Υποδομές – Εγκαταστάσεις Τμήματος
  4. Ακαδημαϊκή Φυσιογνωμία και Προσανατολισμός Του Τμήματος
  5. Διασφάλιση Ποιότητας
  6. Διοίκηση
  7. Μάθηση και Διδασκαλία
  8. Διδακτικό και Ακαδημαϊκό Προσωπικό
  9. Έρευνα
  10. Πόροι
Τέλη Τμηματικής Αξιολόγησης
  1. Τμηματική Αξιολόγηση €17.000.