Γιώργος Χριστοφίδης

Ο Δρ Γιώργος Κ. Χριστοφίδης είναι Καθηγητής στο Imperial College London όπου κατέχει την Έδρα Λοιμωδών Νόσων και Ανοσίας ενώ παράλληλα είναι Διευθυντής του εργαστηρίου Ανοσογενωμικής και Λοιμώξεων (VigiLab). Γεννήθηκε στην Κύπρο και έκανε τις βασικές του σπουδές στη Βιολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, από όπου και απέκτησε τον τίτλο του Διδάκτορα στην Μοριακή Βιολογία το 2000. Συνέχισε τις μεταδιδακτορικές του σπουδές στην Ανοσογενωμική στο Ευρωπαϊκό Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας στη Χαιδελβέργη με υποτροφία Marie Curie της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου και εκλέχθηκε στο επιστημονικό προσωπικό του ιδρύματος το 2003. Το 2005 εκλέχθηκε σε μόνιμο Επίκουρο Καθηγητή στο Imperial College London όπου το 2009 προήχθη σε Αναπληρωτή Καθηγητή και στη συνέχεια σε Καθηγητή το 2011. Από το 2013 είναι επισκέπτης και συνδεδεμένος (adjunct) Καθηγητής στο Ινστιτούτο της Κύπρου.

Ο Δρ Χριστοφίδης θεωρείται ένας από τους κορυφαίους επιστήμονες στον κόσμο στον τομέα των λοιμοδών νόσων που διαδίδονται από έντομα φορείς καθώς και στον τομέα της έμφυτης ανοσίας. Έχει μεγάλη εμπειρία στην διοίκηση καθώς και στον συντονισμό μεγάλων διεθνών επιστημονικών έργων. Ανήκει στην συντακτική ομάδα διαφόρων εγνωσμένου κύρους επιστημονικών περιοδικών και έχει δημοσιεύσει δεκάδες άρθρα στο διεθνή επιστημονικό τύπο, μερικά από τα οποία έχουν διαδραματίσει πρωταγωνιστικό ρόλο στη ραγδαία ανάπτυξη του ερευνητικού του πεδίου. Από το 2013, είναι εκλεγμένο μέλος της Βασιλικής Βιολογικής Εταιρείας του Ηνωμένου Βασιλείου, ενώ από το 2015 είναι Ανώτατος Ερευνητής του ιδρύματος Wellcome Trust και επίλεκτος υπότροφος του Εθνικού Συμβουλίου Ανάπτυξης της Επιστήμης και Τεχνολογίας της Βραζιλίας. Έχει διατελέσει σύμβουλος του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, της Ευρωπαϊκής Αρχής Ασφάλειας Τροφίμων καθώς και άλλων διεθνών οργανισμών και ιδρυμάτων. Είναι επίσης μέλος επιτροπών για αξιολογήσεις διεθνών ερευνητικών έργων και προτάσεων καθώς και Πανεπιστημιακών τμημάτων. Συμμετέχει ως προσκεκλημένος και κεντρικός ομιλητής σε πολλά διεθνή επιστημονικά συνέδρια.

Ο Δρ Χριστοφίδης έχει ένα εκτενές διδακτικό και εκπαιδευτικό έργο. Στο Imperial College London παραδίδει μαθήματα σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές στους κλάδους της Βιολογίας, Βιοχημείας και Ιατρικής, ενώ είναι προσκεκλημένος ομιλητής σε διάφορα Πανεπιστήμια και άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα του Ηνωμένου Βασιλείου και άλλων Ευρωπαϊκών χωρών. Έχει τέλος επιβλέψει τις μεταπτυχιακές και διδακτορικές διατριβές δεκάδων νεαρών επιστημόνων.

Ο Δρ Χριστοφίδης έχει έντονο έργο στον τομέα κοινωνικής δέσμευσης και ενημέρωσης. Έχει αρθρογραφήσει στον έντυπο τύπο ενώ συμμετείχε σε ντοκιμαντέρ και προσωπικές συνεντεύξεις στον διεθνή τύπο και σε διεθνή μέσα μαζικής ενημέρωσης σε θέματα σχετικά με έρευνα και τεχνολογία.